czwartek, 6 września 2012

Prezent urodzinowy

Często zastanawiamy się co dać w prezencie najbliższym. O ile z dalekimi bliskimi, czy kolekcjonerami znaczków, albumów, kaktusów, obrazów, gier, dzieci itp... nie ma problemu, tak z osobami, którym chcemy sprawdzić prawdziwą niespodziankę, jest zawsze kłopot. Większość z nas udaje się do sklepu i stara się spośród miliarda ofert wybrać coś co najbardziej spodoba się solenizantowi. Są jednak pośród nas tacy, którzy nie nasycą się zwykłą rzeczą kupioną w galerii handlowej, i chcą zaskoczyć swoją pomysłowością i oryginalnością. I tu zaczyna się urwanie głowy, co zrobić aby się spodobało. Ponad rok temu miałam podobny problem, zaczęłam przeszukiwać strony internetowe w poszukiwaniu czegokolwiek, co by było niecodzienne i nie robione na masę.
Moja przyjaciółka kończyła 20 lat. I z tej okazji zrobiłam dla niej pudełko słodkości. Niestety nie mam zdjęć jak ono powstawało, ale na szczęście solenizantka po otrzymaniu prezentu uwieczniła moją pracę, dzięki czemu dziś mogę się nią z Wami podzielić i opisać jak to powstało.


Materiały:
-dużo różnokolorowych tasiemek, najlepiej o grubości do ok. 1 cm.
-bibułę gładką, często w plastycznych można zakupić większą ilość w paczkach za niewielką cenę
-klej do tektury
-jeden karton po butach, w zależności od tego ile chcecie prezencików tam umieścić, tak duży karton musicie posiadać, możecie zrobić go własnoręcznie, jednak gotowy karton po butach ułatwia sprawę
-tektura/kartony, możecie zakupić w plastycznym tekturę na tworzenie pudełeczek, ale jeśli chcecie zaoszczędzić idźcie do jakiegokolwiek większego sklepu i poproście o kartony, albo wyciągnijcie z kontenera, które na ogół stoją za sklepem, ja poprosiłam mamę aby mi przyniosła z pracy dwa duże kartony;)
-linijka, ołówek, nożyczki
-materiał/papier do pakowania/bibuła/gazety/farba to już zależy od Was co zrobicie z pudelkiem po butach do którego zapakujecie mniejsze pudełeczka.

Zaczynamy:
1. Robimy dokładny wymiar kartonu po butach. Szerokość, wysokość i długość. Na kartce rozrysowujemy plan jakiej wielkości pudełeczka chcemy umieścić. UWAGA! Pamiętajcie że jeśli pudełeczko ma mieć wymiary 10x10 to pokrywka na nie będzie trochę większa, uwzględnijcie to przy robieniu planu na kartce.
2. Po wymierzeniu i zdecydowaniu ile i jakiej wielkości pudełeczek potrzebujemy zabieramy się za rozrysowanie na kartonie/tekturze szkicu pudełek i pokrywek. UWAGA! Pamiętajcie aby pokrywki na pudelka zrobić około 1cm większe. W moim wypadku były to jak dobrze pamiętam 6 pudełek o dł.8cm, i szer.8cm, 10 pudełek o dł. 8cm. i szer. 5cm. i 4 pudelka o dł. 5cm. i szer. 4 cm. Wysokość każdego pudełka wynosiła 10 cm.
3. Po naszkicowaniu pudełek wycinamy je i sklejamy. Pamiętajcie aby przy szkicu dodać zakładki które pozwolą nam skleić pudełko. Szkic powinien wyglądać tak jak tutaj http://tg.net.pl/temat/wlasnorecznie/0032.jpg
4.Po wyschnięciu kleju można zacząć dekorować pudełka, możemy tak jak ja opakować je bibułą, możemy pomalować, przykleić coś do nich, robicie to według własnego uznania. To samo robimy z pokrywkami. Pokrywki dodatkowo możemy udekorować kokardkami/ gwiazdkami/ kwiatkami zakupionymi w sklepie albo zrobionymi własnoręcznie.
5. Przygotowujemy karton po butach robimy to w ten sam sposób jak małe pudełeczka, ja zakupiłam 2 metry turkusowego materiału. Ciężko było z umocowaniem go ale się udało. 
6.Umieszczamy pudełeczka w kartonie, jeśli wyszły Wam zbyt duże odstępy między pudelkami nie ma się co martwić, można między nie wsypać pociętą bibułę, watę z brokatem, słodycze albo inne wymyślne rzeczy.
7. W pudełeczkach umieszczamy słodycze/albo inne prezenciki. UWAGA! jeśli wsypujecie do pudełeczek żelki i nie chcecie aby dotykały one papieru, którym udekorowaliście pudełeczka, umieśćcie w pudełku woreczek foliowy i do niego nasypcie żelek, albo wypełnijcie środek pudełka celofanem. 

Jeśli zdecydujecie się sami zrobić kwiatki na pudełeczka, to zamieszczam tutaj krótką instrukcję. (Wybaczcie za jakość, ale nie miałam szerszej tasiemki i może wyglądać mało estetyczne, chociaż na prezencie myślę, że wyglądają schludnie ^^)


1. W poduszeczkę wbijamy trzy igły/szpilki tak aby utworzyły trójkąt.
2.Przytrzymujemy końcówkę tasiemki i owijamy każdą z igieł tasiemką, cały czas podkładając tasiemkę na środku pod palec i przytrzymując środek.
3.Owijamy każdą z igieł po 3 razy.
4.W środek wbijamy igłę, tak aby przeszyła wszystkie warstwy tasiemki i powstrzymała ją przed rozjechaniem się we wszystkie strony.
5.Wyciągamy igłę z poduszki i oddzielamy od siebie płatki rozkręcając je na boki tak aby utworzyły kwiatek.
6. Środek przeszywamy delikatnie nitką, aby utrwalić ozdobę. Odcinamy końcówki nici.
7.Ucinamy odrobinę obustronnej taśmy klejącej i przyklejamy na środek kwiatka.
8. Koniec tasiemki odstający po stronie taśmy klejącej zawijamy i przyklejamy do środka kwiatka.

Wszystkiego najlepszego!

2 komentarze: